starostlivosť o
zatvorené terárium
ako na pestovanie
Je všeobecne známe, že prítomnosť rastlín v domácnostiach má na našu náladu pozitívne účinky, vzduch je vďaka nim o niečo čistejší a naše mestské byty sa stávajú o kúsok zelenšími a útulnejšími. No niekedy sa aj ten najskúsenejší pestovateľ občas potrápi nad ich správnou starostlivosťou. Tento jednoduchý sprievodca vám poskytne dôležité informácie o netradičných rastlinách a rastlinných teráriách a pomôže vám ich aj naďalej udržiavať šťastné a v tom najlepšom stave.
sprievodca starostlivosťami
OTVORENÉ RASTLINNÉ TERÁRIUM
Starostlivosť
Otvorené terárium zavlažujeme hneď ráno mäkkou, najlepšie destilovanou vodou, a to najmenej 2 až 3-krát za týždeň.
Rastlinný svet kropíme výdatne vždy tak, aby sa vodou napila celá vrchná vrstva substrátu.
Rastlinky v teráriu pravideľne zastrihávame, aby nám časom nádobu neprerástli.
Hnednutie machu je po čase v interiérových podmienkach prirodzené.
Obmeniť ho môžete akýmkoľvek machom z lesa, stačí ho nechať deň-dva odležať,
aby z neho vyliezol prípadný hmyz.
Umiestnenie
Na umiestnenie je ideálne mierne svetlé až svetlé stanovisko. Vyvarujte sa ale priameho slnečného svetla!
Nehnojíme.
Tip →V závislosti od individuálnych svetelných a teplotných podmienok je nutné prispôsobiť aj jeho zavlažovanie!
→ Preliatie alebo nadmerná vlhkosť pôdy sú najčastejšími chybami v starostlivosti o rastlinné terárium. Nedovoľte ale ani aby vám vyschlo! Premokreniu sa najlepšie vyhneme, ak pri doplnení vlahy používame rozprašovač na kvety. Používaním rozprašovaču imitujeme rastlinnému svetu dážď a takýto spôsob zálievky je pre terárium aj najviac prirodzený.
→ Chystáte sa na dlhšiu dobu mimo domov a obávate sa aby vám terárium nevyschlo? Žiadne strachy! Stačí, ak otvorené terárium zakryjete akýmkoľvek tanierikom alebo vrchnákom a ono nabehne na samozavlažovací kolobeh. Po návrate ho jednoducho otvorte a pokračujte v starostlivosti ako predtým.
ZATVORENÉ RASTLINNÉ TERÁRIUM
Starostlivosť
Starostlivosť o zatvorené terárium je jednoduchá. Terárium je potrebné v prvom rade vhodne umiestniť. Prvé dva-tri týždne ho tiež doporúčame približne raz za týždeň otvoriť na noc kvôli výmene vzduchu, inak sa bude zavlažovať takmer úplne samé!
Ako je to možné? Vplyvom svetla a tepla v miestnosti sa totiž na skle zráža voda, ktorá v nádobe cirkuluje a opäť padá do pôdy a na listy rastlín. Takýto mini ekosystém preto dokáže pri optimálnych podmienkach fungovať bez doplnenia vlahy aj niekoľko mesiacov. Pri pravidelnom vetraní nádoby je ale nutné aj príležitostné doplnenie vlahy a to približne raz za tri-štyri mesiace, alebo ak vidíme, že terárium už vysychá a na skle sa už voda nezráža. V takom prípade vlahu doplníme a následne necháme terárium aspoň 48 hodín prevetrať od nadmernej vlahy. Až potom ho zatvoríme a necháme opäť nabehnúť na samozavlažovací kolobeh.
Ak zavlažujeme, tak hneď ráno mäkkou, najlepšie destilovanou vodou. Rastlinky v teráriu pravideľne zastrihávame, aby nám časom nádobu neprerástli.
Umiestnenie
Na umiestnenie je ideálne mierne svetlé až svetlé stanovisko. Vyvarujte sa ale priameho slnečného svetla!
Nehnojíme.
Tip → V závislosti od individuálnych svetelných a teplotných podmienok je nutné prispôsobiť otváranie nádoby a aj jeho zavlažovanie!
→ Preliatie alebo nadmerná vlhkosť pôdy sú najčastejšími chybami v starostlivosti o rastlinné terárium. Nedovoľte ale ani aby vám vyschlo! Premokreniu sa najlepšie vyhneme, ak terárium pravidelne otvárame a pri doplnení vlahy používame rozprašovač na kvety. Používaním rozprašovaču imitujeme rastlinnému svetu dážď a takýto spôsob zálievky je pre terárium aj najviac prirodzený.
→ Pleseň v teráriu? Žiadne strachy! Ak sa vám v uzatvorenom teráriu objavila drobná pleseň na rastlinkách alebo machu, nezúfajte! Je to preto, že sa v teráriu kumuluje nadmerné množstvo vlahy a/alebo je umiestnené na príliš tmavom stanovisku. Napadnuté časti rastlín jednoducho odstránte a terárium nechajte na pár dní prevetrať.
Ak by sa mu napriek tomu nedarilo, skúste zmeniť stanovisko.
SUKULENTNÉ RASTLINNÉ TERÁRIUM
Sukulenty
- rastliny s tučnými, mäsitými listami a stonkami, v ktorých si ukladajú vodu - sú najbežnejšie, najobľúbenejšie a najjednoduchšie rastliny pre pestovanie v teráriách. Je to preto, že sukulenty sú nenáročné na množstvo zálievky a tiež nepotrebujú veľa koreňového priestoru na to, aby sa im darilo a preto sa zmestia aj do tých najmenších terárii. Navyše mnohé druhy zostanú aj po čase malé a kompaktné, čo im umožňuje žiť aj roky bez prerastenia nádoby a nutnosti neskoršieho presadenia.
Starostlivosť
Sukulentné/kaktusové terárium zavlažujeme hneď ráno mäkkou, najlepšie destilovanou vodou. Zálievku vždy prispôsobujeme ročnému obdobiu.
V období jar-jeseň, teda v období rastu zalievame terárium najmenej 1-krát za dva týždne. V letnom období zálievku zvýšime a zalievame najmenej 1-krát za týždeň.
V zimnom období zálievku postupne redukujeme a terárium zavlažujeme minimálne. To znamená, že v období december-marec zalievame maximálne 2 až 3-krát za mesiac. V tomto období je ideálne terárium prezimovať a umiestniť na tmavšie stanovisko s nižšou teplotou. Vtedy nie je potrebné terárium zalievať vôbec.
Vodu lejeme opatrne k základu každej rastliny pomocou kanvice alebo rozprašovača na rastliny. Pri väčšine sukulentov sami uvidíte, kedy je čas na zálievku. Mierne zvrásnené listy rastliniek sú skvelým ukazovateľom toho, kedy je čas vaše púštne terárium zavlažiť.
Umiestnenie
Na umiestnenie je ideálne svetlé, slnečné stanovisko s dostatkom priameho slnka.
Nehnojíme.
Tip → Preliatie je najčastejšou chybou v starostlivosti o rastlinné terárium. Najlepšie sa mu preto vyhneme, ak terárium nepolievame, ale len výdatne rosíme cícerkom z rozprašovača na kvety!
KOKEDAMA
Pôvod
Kokedama v doslovnom preklade z japončiny znamená machová guľa. Ide o stáročia staré umenie viazania rastlín do zelených, machových gúľ, ktoré sa datuje do éry Edo v Japonsku (okolo roku 1600 nl). Existujú dva typy kokedam - levitujúce kokedamy, ktoré sa vešajú do priestoru a tradičnejšie kokedamy, ktoré sa umiestňujú na tanierik či do plytkej misky.
Do kokedám sa tradične vzhľadom na ich pôvod - Áziu- používajú hlavne bonsaje a rôzne trvalky. Vzhľadom k nášmu podnebiu ale existuje len veľmi málo rastlín, ktoré sú schopné prečkať zimu vonku v závesnej guli, preto je vhodným variantom do interiéru kokedama s izbovými rastlinami, ktoré sú celkom nenáročné na údržbu. Do kokedám sú vhodné takmer všetky rastlinky, od vlhkomilných - napr. paprade či orchidey až po veľmi nenáročné, ako je napr. Nolina, hovorovo “slonia noha” alebo niektoré druhy sukulentov.
Starostlivosť
Starostlivosť o kokedamu je jednoduchá. Od rastlín v tradičnom črepníku sa líši iba v spôsobe zalievania. Svetelné podmienky, ktoré rastlina pre svoj zdravý rast potrebuje zostávajú rovnaké.
Umiestnenie
Najlepšie je však ponechať väčšinu tropických druhov mimo priameho slnečného svetla a prievanu, takže je ich dobré vešať v miernej vzdialenosti od okien. Kokedamu tiež môžete položiť do plytkej misky alebo na tanierik a umiestniť ju na stôl, policu alebo na parapetu. Ďalším zaujímavým spôsobom ako umiestniť kokedamu, je vytvoriť efekt kaskádovitej “visiacej záhrady”. Stačí len zavesiť niekoľko rôznych druhov a veľkostí kokedám v rôznych dĺžkach v blízkosti jeden druhého a jedinečnú levitujúcu záhradu máte na svete!
Zálievka
Nároky na zálievku sa u jednotlivých druhov kokedám mierne líšia. Vlhkomilné druhy rastlín zvyčajne zalievame 1 krát do týždňa, spomínanej Noline však postačí zálievka aj 1 krát za mesiac.Zálievku vykonávame namočením kokedamy do odstátej vody. Na zálievku môžeme podľa druhu rastlinky použiť buď vedro s vodou (pre plné nasiaknutie), kam kokedamu vložíme na pár minút, alebo misku s primeraným množstvom vody (pre mierne nasiaknutie).
Kokedamy sú tak, ako bežné rastlinky v kvetináči náchylné na nadmerné alebo nedostatočné zaliatie. Zoschnuté okraje listov alebo ich hnedutie naznačujú pravdepodobne nedostatok vlahy. Hnedé ovädnutie listov alebo stoniek, zčernanie vyrastajúcich stoniek a žltnutie listov naznačujú preliatie.Je dôležité si tiež pamätať, že všetky rastliny potrebujú striedmejšiu zálievku počas obdobia pokoja (jeseň a zime) a intenzívnejšiu počas obdobia aktívneho rastu (jar a leto).
Hnednutie machu je po čase v interiérových podmienkach prirodzené. Jeho funkcia však zostáva rovnaká.
Počas obdobia rastu (jar a leto) hnojíme kokedamu raz za mesiac tekutým hnojivom na izbové rastlinky a to 1/2 doporučenej koncentrácie. Hnojivo stačí jednoducho primiešať do vodného kúpeľa a kokedamu namočiť ako obvykle.
Tip: →Kokedamy nenechávame vo vode veľmi dlho, naozaj stačí pár minút než sa bal napije, inak sa zbytočne zo substrátu vyplavujú živiny. Po nasiaknutí necháme kokedamu chvíľu stáť na miske alebo mriežke a potom ju môžeme zavesiť alebo položiť späť na miesto.
MARIMO - RIASOGUĽA
Pôvod
Marimo machová gulička, odborne Riasoguľa zelená (Aegagropila linnae) je sladkovodná riasa, ktorá pochádza z vysokohorských jazier Islandu (jazero Mývatn),Škótska, Rakúska alebo Japonska (napr. jazero Akan, kde guličky dosahujú priemeru 20-30cm.) Marimo nieje rastlinkou v pravom slova zmysle, ale klbkom rias v tvare guličky, ktorá pôsobí veľmi dekoratívne a je veľmi nenáročná na starostlivosť. Dokonca sa vraví, že je to najnenáročnejšia rastlinka na svete!
So vznikom riasogulí v Japonsku sa spája dávna legenda, ktorá rozpráva o mladom zaľúbenom páre, ktorý si neželal nič iné ako byť spolu. Keď ich láska bola zakázaná,zo žiaľu skočili do vody a ich srdcia sa premenili na Marimo. Od vtedy spolu putujú po dne jazera až dodnes. Aj preto sa vraví, že darovanie riasoguľky prinesie šťastie v láske nielen darcovi ale aj obdarovanému.
Starostlivosť
K úspešnej starostlivosti je potrebné guľkám meniť vodu približne raz za dva týždne a pri tejto príležitosti ich poriadne vyžmýkať a pogúľať medzi dlaňami, aby si udržala svoj tvar a nerozpadla sa. Svoj tvar si riasogule získali prirodzene kotúlaním po dne jazier pod vplyvom vĺn a vodných prúdov. Ak máte riasogule v menšej nádobke, pokúste sa simulovať jemné vlnky občasným zatrasením alebo zamiešaním vody. Vodu používame studenú a ideálne odstátu aspoň 24 hodín pred jej výmenou. Počas leta je vhodná aj častejšia výmena vody, pretože sa rýchlejšie zahrieva a vyparuje.
Umiestnenie
Riasoguľa je nenáročná na svetlo, dokonca jeho nadbytok ju môže zabiť a preto jej bude svedčať mierny polotieň až tmavšie stanovisko.
Riasoguľky rastú pomaly, približne 1- 5 mm za rok.
Tip → Ak vaše riasoguľky začnú na povrchu hnednúť, opláchnite ich pod tečúcou vodou a presuňte ich na chladnejšie a tmavšie stanovisko s nepriamym svetlom. Môžu sa znova zotaviť a zazelenať. Ak nie, skúste pridať do vody malé množstvo akváriovej morskej soli.
→Marimo sú tiež vítaným prírastkom do sladkovodných akvárií. Dokonca v nich pôsobia ako miniatúrne filtre na čistenie vody, pretože z nej prirodzene absorbujú toxické dusičnany. Pre niektoré druhy akváriových rýb sa však môžu stať aj potravou, preto treba dobre zvážiť či budú mať vo vašom akváriu šancu prežiť.
→Výhodou riasoguliek je tiež ich jednoduchá preprava. Ak sú totiž uchovávané v dobre uzavretej nádobe, môžu prežiť bez vody aj niekoľko dní!
TILLANDSIA - VZDUŠNÁ RASTLINA
Pôvod
Tillandsie pochádzajú z tropických pralesov a hôr Južnej a Strednej
Ameriky, kde je teplo a vlhko, ale kde zároveň teploty často klesajú aj pod
bod mrazu. Tillandsie preto milujú vzdušnú vlhkosť, výkyvy teplôt a pohyb
čerstvého vzduchu. Väčšina druhov tillandsií patrí do skupiny rastlín tzv. epifytov. To znamená, že tieto rastlinky sa nesadia do zeminy, ale výživu čerpajú výhradne zo vzdušnej vlhkosti.
Starostlivosť
Tillandsie je potrebné rosiť mäkkou vodou aspoň 2 až 3-krát za týždeň alebo ich vo vode priamo vykúpať. V tomto prípade rastlinku namočíme do mäkkej vody, a to minimálne na
hodinu raz za 2 týždne, a dôkladne osušíme látkovou utierkou.
Umiestnenie
Rastliny je najvhodnejšie umiestniť na dobre presvetlené miesto, to znamená v blízkosti okien. Nikdy ich nedávame priamo nad vykurovacie telesá. V lete je rastliny dobré umiestniť na terasu alebo na balkón do polotieňa.
V zimnom období, keď sa vykuruje, je vzduch suchý, preto je potrebné
rastliny rosiť častejšie, a to aspoň každý druhý deň. Najlepšie je ich však
umiestniť do chladnejších ale svetlých priestorov, ako sú verandy, chodby
a pod. Vtedy rastliny zimujú a stačí ich rosiť raz za 2 týždne.
Hnojenie
Pokiaľ vzdušné rastlinky zavlažujete pravidelne destilovanou vodou, je vhodné počas obdobia rastu pridať do vodného kúpeľa aj pár kvapiek hnojiva na orchidey.
Tip → Tillandsie rosíme vždy mäkkou vodou!Mäkká voda je voda dažďová alebo destilovaná. Voda z vodovodu, aj keď je prevarená alebo
odstáta, je voda tvrdá a preto nevhodná!